Maratoniks vajalik varustus
Et maratoni jooksmine sujuks, oleks hea kui kõik asjad ka eelnevalt sujuksid sh maratoni hommikul. On oluline, et kodu uksest välja minnes ei kummitaks mõte „kas kõik asjad said ikka kaasa“. Seepärast pane asjad valmis juba eelneval õhtul! Aga millised asjad on vajalikud?
Kõigepealt võistlusvarustus:
- Jooksusussid. Need on kõige tähtsamad asjad. Oluline on see, et Sa ei läheks rajale uute sussidega! Hea oleks, kui Sa oma viimase pikema trenni ja lisaks ka oma viimased tempotrennid nendega tegid.
- Sokid. Need on sama tähtsad kui jooksusussid. Rajale ei minda uute sokidega, vaid juba trennis ära proovitud sokkidega. Soovitame isegi kasutada sokki, mida Sa oma viimases trennis enne maratoni kasutasid (ilma pesemata).
- Võistlusriietus. Jällegi oluline, et oled sellega eelnevalt jooksnud (isegi võistelnud).
- Tehniline varustus. Leikoplaaster – kasutatakse rinnanibude kinni katmiseks, sest märg särk või topp võib rinnanibud ära hõõruda. Vaseliin – kaenlaalused ja reie siseküljed kergelt sisse määrida, sest sinna kogunevad higistatavad soolad ning hõõrudes võivad nad pärast lõpetamist päris hellad olla. Kaasas võiks olla igaksjuhuks ka varu haaknõelad ning pehmendusega plaastrid. Paha ei tee, kui olete varunud kaasa ka endale pudeli vett – selle võite kaasa haarata ka stardikoridori, juhuks kui soov suud loputada või kerget janu tunnet kustutada. Et rajal ühtlast tempot hoida, olgu kell käe peal :) .
- Lisavarustusena võiksid valmis panna enda jaoks prillid, nokamütsi. Siin on küsimus, kuidas keegi millist asja on harjunud kasutama. Päikeselise ilmaga soovitame kasutada valget nokamütsi. Sama kehtib käsivarre soojendajate kohta.
Võistluspäeva hommikune riietus ei pea kindlasti olema väga paks – vali riitus vastavalt temperatuurile. Riietus nii nagu Sa oled harjunud soojendust tegema. Küll on vaja tähelepanu pöörata maratoni järgsele kaasa võetavale riietusele. Peale finisheerimist on oluline just võimalikult kiirelt selga saada kuiv ja sooja hoidev riietus! Esmatähtis on kuiv särk! Riietus peale finisheerimist võiks olla paksemat sorti, sest rajal ära antud energia tõttu võib finisheerides hakata päris jahe ning siis on hea kotist võtta paksemat sorti fliis ja kilekas. Sama kehtib ka alakeha osas. Dressipüks on mugavaim viis peale maratoni riietumiseks, kuid see võiks olla natuke paksem. Samuti võiks kaasas olla kuivad sokid ja kuivatamiseks väike käterätik. Samuti võta kaasa natuke paksem müts, sest energeetiliselt on pea väga oluline koht energia hoidmiseks, säästmiseks ja nii on väiksem võimalus haigestumiseks.
Juttu kokkuvõtteks tekkis järgmine list:
- võistlussussid
- võistlussokid
- võistlusriietus + vajadusel käsivarre soojendajad
- võistlusmüts
- kell
- prillid
- kindad
- vaseliin
- plaastrid
- varu haaknõelad numbri kinnitamiseks
- võistuseelne jook (vesi)
- soojendusdress (läheb võistluspäeva hommikul selga)
- võistlusjärgne kuiv särk (soovitatavalt pika varukaga soojem särk)
- võistlusjärgne soe dress + fliis (võiks olla eraldi kotis kaasas lisaks soojendusdressile)
- paksem müts + kindad
- vahetussokid
- võistlusjärgne jook
- käterätik
Sinuga jooksurajal!
Jooksupartneri meeskond