Logo
Avaleht > Uudised > 

Kuidas külma ilmaga joostes riietuda ?

Kuidas külma ilmaga joostes riietuda ?

Külm ilm ja vähem valget aega ei tähenda jooksjale ilmtingimata, et ta peab oma harrastusest talvel loobuma või kolima sisse jooksulindile. Külma ilmaga võib jooksmine olla väljas päris huvitav ning nauditav, sest loodus pakub imelisi vaatepilte. Küsimus on vaid meie riietuses.

Külma ilmaga saab jooksja riietumisel väljakutse. Kui jooksu alustades on teil soe olla, siis ilmselt jooksu lõpus on teil üle kuumenemise tunne. Sportides külma või jaheda ilmaga pea alati meeles sõnapaari – kihiline riietumine. Kihilise riietumise eesmärk on hoida teid soojas ning juhtida võimalikult kiirelt ära niiskus. teie nahapinnalt Just niiskus on see, mis intensiivistab mahajahtumist ning on kahjulik teie tervisele.

Talvisel ajal soovitame kasutada riietumisel kaht või kolme riidekihti sõltuvalt ilmaoludest. Igal kihil on oma eesmärk niiskuse ärajuhtimiseks nahapinnalt.

  • Kiht 1 (base) – esimese kihi eesmärk on nahalt niiskuse eemale juhtimine. Erinevate brändide soojapesud on siin valik number üks. Suurim viga mis siin tehakse, pannakse pikkade varrukatega puuvillane särk. Puuvill hoiab teid küll hästi soojas, kuid tema suurimaks miinuseks on madal hingavus ning suur imavus. Seda tüüpi särk imeb endasse vedeliku nagu käsn. Mida niiskem on teie naha pind seda avatum olete ebaühtlasemale ventilatsioonile nahapinnalt ning see teeb teid vastuvõtlikumaks haigustele. Parim valik oleks akrüül kangast, polüpropüleenist kõrgtehnoloogilised kangad, mis on loodud selleks, et juhtida niiskust eemale teie nahapinnalt.
  • Kiht 2 (mid) - teise ehk vahekihi eesmärk on hoida teie keha soojas. Selles kihis tuleks kasutada fliisist materjali. Kiht peaks olema võimeline vastu võtma väikeses koguses niiskust nii, et aitab esimesel kihil hoida naha kuiva ja soojana.
  • Kiht 3 (outer) - kolmas ehk väline kiht on kaitseks tuule ja vihma või lume eest. Parimad väliskihid on tehtud veekindlast materjalist ning neil on võimalikult vähe õmblusi, sest esimene koht kust midagi läbi laskma hakkab on just õmbluse kohad.

Kui on mõõdukalt külm ja kuiv ilm saab hakkama edukalt kahe kihiga. Kui on väga külm, vihmane, sajab lund või tuuline, peaksite kasutama kolme kihti, et tagada kehale mugav soojus ja ventilatsioon.

Üks rusikareegel on ka. Kui te riietute külma ilmaga jooksmiseks siis jooksmist alustades peaks teil olema alguses natuke jahe. Kui te juba jooksete, siis keha järk-järgult genereerib soojust juurde, mis hiljem soendab te keha ka üles ning tagab mugavustunde. Kui aga teil alguses on mugavalt soe siis karta on, et ülekuumenemine on vältimatu. Mida kiiremas, kõrgemas tempos joosta, seda rohkem genereerib me keha soojust.

Kõige rohkem me kaotame soojust ja energiat pea kaudu, koguni 40%, käte ja jalgade kaudu anname me ära 30% kehasoojusest.

Lisaks on hea teada, et kuigi me külmaga ei tunne higistamist, toimub aktiivsema ventilatsiooni tõttu siiski see ning seetõttu on kasulik treeningu kestel tarbida vedeliku, et vältida vedeliku puudusest tekkivat alajahtumist.

Sinuga jooksurajal,
Jooksupartner